Home / Blog

"Płynna nowoczesność", czyli ponowoczesność, jest wspaniałą, krótką i trudną książką, która udowadnia jak wiele można zawrzeć myśli i treści na raptem 110 stronach. Nie spodziewajcie się, że znajdziecie odpowiedzi na swoje pytania, najwyżej nowe pojęcia, które pozwolą nazwać Wasze refleksje dotyczące zglobalizowanego świata i na pewno pojawi się jeszcze więcej pytań. Bez wątpienia to książka dla osób zajmujących się filozofią, socjologią, prawem, zrównoważonym rozwojem, edukacją, lub mających rozterki związane z zagadnieniami: sprawiedliwości społecznej, tempem współczesnego życia, konsumpcją, migracją, utopiami, kryzysem, moralnością, etyką, relatywizmem

READ MORE

Felietony Wichy są dla mnie osobiście są nieprzetłumaczalne. W opisie każdego, niekoniecznie zrealizowanego projektu, odbija się polska rzeczywistość ostatnich 40 lat, w tym czas transformacji kiedy to "klienci lat dziewięćdziesiątych mięli w oczach żar". Pojęcia jak: design funkcjonalny, krytyczny, społeczny, przyjazny użytkownikowi i Bóg wie jak cudotwórczy

READ MORE

To kultowa pozycja. Bez względu na to czy chcesz budować strategie marketingowe marek, czy obalać je, ta książka to obowiązkowa lekcja historii. Warto przeczytać o bojkotach konsumenckich i głośnych aferach naświetlających warunki pracy w fabrykach Nike, które dziwnym zbiegiem okoliczności pokrywają się w czasie z otwarciem przez koncern działu CSR- Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Autorka opowiada o niezliczonych, oryginalnych kampaniach przeciwko największym markom na świecie, które służą za inspirację dla każdego aktywisty, zresztą nie tylko, bo jak pisze Klein "ludzie z najróżniejszych środowisk uważają inwazyjny marketing, połączony z wypieraniem się odpowiedzialności za robotników, za coś rażąco niesprawiedliwego i nie do przyjęcia". Warto się zapoznać, żeby nie powtarzać tego co już dawno było zrobione, lub powtarzać świadomie. Wspaniały wstęp do następnych książek autorki, którą polecam obserwować i czytać na bieżąco tu.

READ MORE

To książka autorki najbardziej znanego bloga o slow fashion w Polsce- styledigger.com. Opisuje modową rewolucję w skali znanej każdemu z nas, czyli naszej garderoby. Rozwiewa wątpliwości, które mamy robiąc nie do końca przemyślane zakupy i kreując swój wizerunek na co dzień. Pamiętam, że kiedy miałyśmy okazję się poznać Joanna powiedziała, że 'slow fashion to nie dieta'. W tej książce pokazuje ona, że to rozsądne planowanie budżetu, a nie odmawianie sobie wszystkiego. W slow fashion, jak i w tej książce najważniejsze jest dla mnie przekonanie, że less is more. Więcej o książce tutaj.

READ MORE

To krótka broszura, wypełniona tabelami, linkami, nazwami firm i certyfikatów. To bardzo ciekawy podręcznik dla projektantów i marek odzieżowych Polskiej Zielonej Sieci. Może z początku wydawać się 'szkolny', ale to po prostu esencja, podstawy, bardzo dobrze sklasyfikowane informacje. Warto go mieć pod ręką jeśli myślicie o prowadzeniu własnej marki i rozważacie jej wpływ na środowisko. Podręcznik jest darmowy, dostępny on-line, lub w wersji papierowej tutaj.

READ MORE

Nie wyobrażam sobie pisać o etycznej modzie po polsku nie znając tej książki. To nieodzowna lektura każdej osoby zainteresowanej tematem, początkującej, jak i zaawansowanej. Pierwsza tak obszerna publikacja po polsku z 2013 roku, która porusza najważniejsze, trudne kwestie przemysłu odzieżowego. Mówi o tym jaki wybór mamy jako konsumenci i jakie nasz wybór niesie konsekwencje. Czyta się jednym tchem. Magdalena Płonka przytacza dużo badań, faktów i liczb. Książka jest po polsku i po angielsku. Więcej o książce i jej autorce tutaj.

READ MORE

Ta książka to manifest zrównoważonego projektowania i produkowania. Nie odnosi się ona wprost do przemysłu mody, ale moim zdaniem daje do myślenia każdemu projektantowi i teoretykom designu. Znajdziecie w niej dużo przykładów innowacyjnych firm i ideologicznego myślenia o tym jak design kształtuje nasz świat. Po przeczytaniu tej książki nie raz przemyślałam swoją rolę jako projektantki z nowej perspektywy. Warto wiedzieć, że to nie tylko bestseller, ale manifest instytucji non-profit, która prowadzi badania, szkolenia, a także od 2010 roku nadaje certyfikaty produktom. Autorzy William McDonough i Dr. Michael Braungart pracują razem od 1992 roku, książka ukazała się po raz pierwszy w 2002 roku. Jeśli chcecie śledzić ich działania i dowiedzieć się więcej, wejdźcie na stronę Instytutu tutaj.

READ MORE